A kastély keletkezése

A Château Bela felújítását Jánoš Terstyánsky kezdte meg, aki helyi nemesember volt. A kastély a mai formáját Jakab Mayer építész felügyelete alatt nyerte el. Először egy kápolnát építettek, amely 1780-ban fejeződött be. Ebben az évben a helyi kereskedő, Pál Sherdahelyi vásárolta meg a Château Belát. Ugyanebben az évben szentelték fel a kastély kápolnáját is, amely ma is működik helyi templomként, ahol esküvőket tartanak. A kastély a francia barokk stílusban épült, és 1874-ben fejezték be.

1770 - 1874

A birtok bővítése

1834-ben Antal Baldacci, korzikai úr megvásárolta a Château Belát, és jelentős befektetéseket hajtott végre a birtokhoz hozzáépítve védműveket, vízárokat, felvonóhidat és a kastélyparkot. Felbérelt ismert festőket, mahagóni, cédrus és ébenfa bútorokat készíttetett. Ő volt az is, aki keleti művészetek iránti rajongásával kínai és japán ritka műalkotásokat hozatott. 1864-ben a kastély kápolnája alá egy kriptát építettek Baldacci család számára.

1834

Tulajdonosváltás

1880-ban az egész vagyon a Baldacci bankár család kezében volt, akik eladták a kastélyt és a hozzátartozó birtokot Zsigmond Brodi úrnak. Az új tulajdonos különösen népszerűvé vált az első iskola megépítése után a faluban.

1880

1910-ben Adolf von Ullmann, budapesti nemesember megvásárolta a kastélyt, és 1925-ben a kastélyt örökölte a báró, Ullmann György úr, Adolf Ullmann fia, aki később 1945-ben családjával együtt Svájcba emigrált.

1910

A Château szomorú sorsa

1945-ben a kastélyt átvette a szocialista Csehszlovák kormány, és politikai foglyok számára börtönintézménnyé alakította át. Később a kastélyt vegyi gyártásra használták fel. Habár az elmúlt 250 év során a kastély sokat megélt, soha nem volt olyan rossz állapotban, mint a kommunizmus idején, amikor minden eredeti elemet elpusztítottak, a falakat mészfestékkel vonták be, és minden bútort elégettek.

1945

1990-ben a Château a Nemzeti Örökség (National Trust) részévé vált.

1990

A kastély újjászületése grófnő Ilona von Krockow kezei alatt

Grófnő Ilona von Krockow, Ullmann György unokája, 2000-ben megvásárolta a kastélyt az államtól. A grófnő szeretettel újította fel a kiterjedt területet, figyelembe véve a múltat, hozzátéve egyedi stílusát. Így jött létre a kidolgozott hotel, amely 2008-ban nyitotta meg kapuit.

2000-2008

Ilona von Krockow váratlan halála után gyermekei úgy döntöttek, hogy folytatják az ő vízióját és örökségét. Három gyermekével szülői és egy elkötelezett alkalmazottakból álló csapat támogatásával váltak a kastély tulajdonosaivá.

2018
Illona von Krockow egyedülálló öröksége

Bár sokszor hallott már a kastélyról, az elhagyott romot Ilona von Krockow csak a kilencvenes évek végén látogatta meg először, amikor férje egy vadászat miatt Magyarországon tartózkodott. Az első látogatás után meglepődött, hogy valaki ilyen sokáig hagyhatja ennek az épületnek a romlását. Ugyanakkor lenyűgözte a potenciál, amit a kastély felújításában és annak szállodává történő átalakításában látott. Bár nagy és kihívásokkal teli feladat volt, azt érezte, küldetése, hogy megkísérelje azt megvalósítani és helyreállítsa a kastélyt régi szépségére.

A felújítási folyamat számos akadályba ütközött, beleértve a helyes emberek megtalálását a történelmi rekonstrukciójukhoz, illetve a környező területek tulajdonjogának meghatározását. Szintén nagyon nehéz volt fenntartani a költségvetést, mivel az átalakítás során gyakran kerültek elő váratlan meglepetések, az épület korának és állapotának megfelelően. A kastély felújításán számos szakember dolgozott az építészet, festészet és szobrászat területén. A rekonstrukció emellett számos pozitívumot is hozott. A kastély felújításán túl munkahelyeket teremtettek a helyi közösség tagjai számára. 

Annak ellenére, hogy a hotel működtetése egy elhagyatott régióban és az élet Kolinban kihívásokat jelentett, a grófnő szívesen járt a Château Bela-ba, ahol mindig látta a sokéves kemény munka eredményét. Amikor úgy döntött, hogy életet visz vissza a kastélyba, célja az volt, hogy létrehozzon egyfajta új szimbólumot a múlt leküzdéséhez és átalakítsa a kastélyt egy helyszínné, ahol különböző országokból és kultúrákból érkező emberek találkozhatnak. E hosszú távú projektbe az egész család bekapcsolódott, a grófnő pedig különösen fontosnak tartotta, hogy a kastélyról főként a fiatalabb generáció gondoskodjon.

Az elhunyt grófnő öröksége ma is él a Château Bela révén. Köszönhetően az ő gyermekeinek és az elkötelezett személyzetnek, a kastélyból pontosan olyan hely lett, amilyet Illona von Krockow megálmodott:gyönyörű és inspiráló hely, tele izgalmas találkozásokkal.