Historické Château Bela, ktoré sa nachádza na rodinnom pozemku s rozlohou 28 hektárov, má dlhú a rôznorodú históriu. Kaštieľ z 18. storočia bol znovu získaný a starostlivo oživený zosnulou grófkou Ilonou von Krockow začiatkom 2000-tych rokov a stal sa miestom, pokoja a relaxu, miestom, kde sa môžete stratiť v čase.

Vznik kaštieľa

Rekonštrukciu Château Bela začal Jánoš Terstyánsky, ktorý bol miestnym šľachticom. Zámok nadobudol súčasnú podobu pod dohľadom architekta Jakaba Mayera. Najprv postavili kaplnku, ktorá bola dokončená v roku 1780. Château Bela v tom čase kúpil miestny ochodník Pál Sherdahelyi. V tom istom roku bola vysvätená aj zámocká kaplnka. Dodnes funguje ako miestny kostol, v ktorom sa konajú svadby. Zámok bol postavený v štýle francúzskeho baroka a bol dokončený v roku 1874.

1770 - 1874

Zväčšenie panstva

V roku 1834 pán Antal Baldacci z Korziky kúpil Château Bela a značne investoval do panstva pristavením opevnenia, vodnej priekopy, padacieho mosta a zámockého parku. Zamestnával známych maliarov, dal vyrobiť nábytok z mahagónu, cédra a ebenu. Bol tiež obdivovateľom ďalekého východu a nechal si priniesť vzácne umelecké diela z Číny a Japonska. V roku 1864 bola pod kaplnkou zámku pristavaná krypta pre rodinu Baldacciovcov.

1834

Zmena majiteľov

V roku 1880 bol celý majetok v rukách bankára z rodu Baldacci, ktorý predal zámok so všetkým majetkom pánovi Zigmundovi Brodimu. Nový majiteľ sa stal populárnym najmä po postavení prvej školy v obci.

1880

V roku 1910 kúpil zámok Adolf von Ullmann, šľachtic z Budapešti a v roku 1925 zámok zdedil barón, pán George Ullmann, syn Adolfa Ullmanna, ktorý neskôr v roku 1945 emigroval s rodinou do Švajčiarska.

1910

Smutný osud Château

V roku 1945 kaštieľ prevzala vláda socialistického Československa a zmenila ho na väzenské zariadenie pre politických väzňov. Neskôr bol kaštieľ využívaný aj ako továreň na chemickú výrobu. Aj keď za posledných 250 rokov zažil kaštieľ veľa, nikdy nebol v takom zlom stave, ako za čias komunizmu, kedy boli zničené všetky pôvodné prvky, steny boli natreté vápnom a všetok nábytok bol spálený.

1945

V roku 1990 sa Château stalo súčasťou Národného dedičstva (National Trust).

1990

Znovuzrodenie kaštieľa pod rukami grófky Ilony von Krockow

Grófka Ilona von Krockow, vnučka Georga Ullmanna, kúpila kaštieľ od štátu v roku 2000. Grófka s láskou zrekonštruovala rozľahlý pozemok, s citlivým prístupom k minulosti a pridala osobitý štýl. Vznikol tak prepracovaný hotel, ktorý bol otvorený v roku 2008.

2000-2008

Po náhlej smrti Ilony von Krockow sa jej deti rozhodli pokračovať v jej vízii a odkaze. Jej tri deti sa stávajú majiteľmi kaštieľa podporované ich otcom a tímom oddaných zamestnancov.

2018
Jedinečný odkaz Illony von Krockow

Aj keď o kaštieli počula mnohokrát predtým, opustenú zrúcaninu navštívila Ilona von Krockow prvýkrát až koncom deväťdesiatych rokov, keď bol jej manžel na loveckej výprave v Maďarsku. Po prvej návšteve bola prekvapená, že niekto môže nechať túto krásnu budovu tak dlho chátrať. Zároveň bola fascinovaná potenciálom, ktorý videla v obnove zámku a jeho premeny na hotel. I keď to bolo veľké a náročné zadanie, cítila poslanie pokúsiť to zrealizovať a obnoviť zámok do svojej bývalej krásy.

Proces obnovy sa stretol s mnohými prekážkami, vrátane hľadania správnych ľudí pre historickú rekonštrukciu, či určenia vlastníctva okolitých pozemkov. Veľmi ťažké bolo tiež udržiavať rozpočet, pretože počas prestavby sa často objavovali neočakávané prekvapenia, súvisiace s vekom a stavom budovy. Na obnove zámku pracovalo množstvo odborníkov z oblasti architektúry, maliarstva či sochárstva. Rekonštrukcia priniesla aj množstvo pozitívneho. Okrem samotnej obnovy kaštieľa boli vytvorené pracovné miesta pre ľudí v miestnej komunite. 

Napriek výzvam, ktoré prinášalo prevádzkovanie hotela v odľahlom regióne a životu v Kolíne, grófka rada prichádzala do Château Bela, kde zakaždým videla výsledok mnohých rokov tvrdej práce. Keď sa rozhodla prinavrátiť kaštieľu život, jej cieľom bolo vytvoriť akýsi nový symbol prekonávania minulosti a premeniť zámok na miesto stretávania sa ľudí z rôznych krajín a kultúr. Do tohto dlhoročného projektu sa zapojila celá rodina, pričom grófke záležalo na tom, aby sa o kaštieľ starala najmä mladšia generácia.

Odkaz zosnulej grófky žije vďaka Château Bela dodnes. Vďaka jej deťom a oddanému personálu sa z kaštieľa stalo presne také miesto, aké si Illona von Krockow vysnila: nádherné a inšpiratívne miesto plné podnetných stretnutí.